DIRECTOR RISCURI • OCN MAIB-Leasing S.A.
POST VACANT

DIRECTOR FINANCIAR

O.C.N. ”MAIB-Leasing” SA, prima companie de leasing din Republica Moldova, anunță concurs de angajare, pentru postul vacant:

DIRECTOR RISCURI

Cerinţe de bază

  • studii superioare în domeniul economico-financiar
  • experiență de muncă: minimum 5 ani în funcții ce țin nemijlocit de activitatea de finanțare (creditare), și/sau administrare a riscurilor de credit
  • cunoștințe profunde a criteriilor de analiză financiară a clienților, standardelor de clasificare a activelor finanțate, inclusiv conform IFRS, cerințelor AML.
  • capacitate de a analiza informațiile, a perfecta și prezenta rapoartele de rigoare în format corespunzător, cu propuneri concrete în vederea luării deciziilor
  • capacitate de organizare si conducere a activității de riscuri.

Responsabilități:

  • gestionarea strategiei de risc în cadrul societății,
  • analiza şi evaluarea din punct de vedere al riscului a tranzacțiilor de leasing
  • clasificarea portofoliului de leasing și finanțare, calcularea și formarea rezervelor, conform IFRS și prudențial
  • reglementarea și raportarea conform cerințelor AML,
  • întocmirea rapoartelor de analiză a riscurilor privind portofoliul de leasing al societății
  • elaborarea actelor normative interne ce reglementează administrarea riscului de credit și formării rezervelor aferente portofoliului de leasing
  • urmărirea evoluției pieței, modificărilor legislație şi evaluarea impactului acestora asupra activității Societății
  • gestionarea și controlul respectării limitelor de risc stabilite
  • studierea şi implementarea noilor tehnologii de gestionare a riscurilor, revizuirea şi modificarea modeleelor de gestionare a riscurilor aplicate şi adaptarea lor la realitățile economice
  • organizarea activității personalului subordonat, asigurarea îndeplinirea sarcinilor stabilite.

Oferim:

  • Societatea oferă un pachet salarial motivant si bonusuri, oportunitatea dezvoltării unei cariere intr-o echipa de profesioniști, training-uri de specialitate si un mediu de lucru modern.

Persoanele interesate sunt invitate să depună CV,
la adresa de e-mail: vacancies@leasing.md
Vor fi contactate doar persoanele selectate!

0800 88888

0800 88888

Urmărește-ne pe Facebook

Urmărește-ne pe Instagram

Curs valutar la data: 30.09.2022

Cotatii MAIB Cotatii BNM
EUR 19.2500 18.9917
USD 19.6200 19.5520
Arhiva cotatii >>

Calculator leasing